Jak sobie radzić ze spłatą leasingu w dobie epidemii koronawirusa?
W związku z epidemią koronawirusa, powodującą poważne perturbacje na rynku pracy, takie jak bankructwa przedsiębiorstw, konieczność redukcji etatów czy znacznych obniżek wynagrodzeń, wiele osób ma problemy nie tylko z opłacaniem bieżących rachunków, lecz również leasingowanych aut. Na czym polega leasing i jak sobie radzić z jego spłatą dowiesz się, czytając nasz wpis.
Na czym polega leasingowanie auta?
Leasing samochodu polega na nieograniczonej możliwości dysponowania autem w trakcie płacenia za niego rat. Leasing kończy się wykupem samochodu po zakończeniu umowy za jego symboliczną wartość, a w niektórych przypadkach nawet za 1% ceny. Jest to rozwiązanie idealne dla małych i nowopowstałych firm, które jeszcze nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, wymaganej do zaciągnięcia wysokiej pożyczki. Zaletą leasingu jest ponadto możliwość swobodnego korzystania z pojazdu oraz brak narzuconego limitu kilometrów, co powoduje, że leasingujący ma prawa takie same, jak właściciel auta. Co więcej, leasing samochodów jest bardziej opłacalny, niż kredyt i pozwala firmie zachować płynność finansową.
W ramach naszych usług oferujemy korzystny dla przedsiębiorców leasing aut. Wysokość rat leasingowych uzależniamy od dochodów. Nie wymagamy wpłaty własnej i oferujemy pełen pakiet ubezpieczeniowy, w tym OC/AC/NNW. Okres oferowanego przez nas leasingu kapitałowego waha się od 6 do 60 miesięcy, operacyjnego od 24 do 60 miesięcy. Umożliwiamy także opłacanie sezonowych rat leasingu, dostosowanych do charakteru działalności klienta.
Co robić, gdy masz problem ze spłatą leasingu?
Mimo atrakcyjnych rat spora część osób, leasingujących auta ma obecnie problem z ich spłatą. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, związanych z windykacją, wynikającą z niespłacania zobowiązań, warto już teraz podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim, jeśli masz problem ze spłatą leasingu, w związku z finansowymi skutkami epidemii COVID-19, poinformuj o tym swojego leasingodawcę. Dzięki temu będzie on uprzedzony o zaistniałej sytuacji i podpowie ci adekwatne rozwiązania.
Jednym z nich może być zawieszenie lub prolongata rat leasingowych. Okres karencji trwa wówczas do kilku tygodni, przy czym w tym czasie należy spłacać odsetki od rat. Innymi sposobami radzenia sobie w kryzysowej sytuacji są: czasowe obniżenie raty i jej podniesienie po okresie pandemii lub wydłużenie umowy leasingu, powodujące obniżenie raty miesięcznej. W wyjątkowych przypadkach zastosować można cesję leasingu, czyli przekazanie leasingu innemu podmiotowi, który zdecyduje się kontynuować spłatę na dotychczasowych warunkach. Jeśli znalezienie takiej firmy okaże się niemożliwe, można spróbować sprzedać auto, po jego wcześniejszym wykupie z leasingu, jeśli od zawarcia leasingu minęło 40% okresu amortyzacji przedmiotu lub, w ostateczności, zerwać leasing i zwrócić auto. Wówczas leasingobiorca będzie musiał spłacić raty pozostałe do końca umowy, pomniejszone o część oprocentowania.
Pamiętaj: niemożność spłaty rat za leasing auta to nie koniec świata! Zanim wpadniesz w panikę, porozmawiaj ze swoim leasingodawcą. Z pewnością wspólnie znajdziecie rozwiązanie, korzystne dla obu stron.