Co przedsiębiorca może wziąć w leasing?

Leasing to bardzo wygodna, a jednocześnie opłacalna forma finansowania różnorodnych inwestycji, z której bardzo chętnie korzysta wielu polskich przedsiębiorców. Bardzo często oferty leasingowe są znacznie korzystniejsze niż np. standardowe kredyty bankowe o złożonych procedurach formalnych.

Najczęściej leasing kojarzony jest z samochodami, ponieważ przedsiębiorcy zwykle finansują w ten sposób pojazdy wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności. Jednak zakres leasingu może obejmować znacznie więcej przedmiotów.

Co może być przedmiotem leasingu?

Ustawowa definicja głosi, że przedmiotem leasingu może być “rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym, w rachunkowości przedsiębiorstw zwane środkiem trwałym”. Jak się zatem okazuje, zakres ofert leasingowych może być bardzo szeroki i obejmuje niemal wszystkie rzeczy (i nie tylko rzeczy), które mogą okazać się niezbędne do prowadzenia działalności. Co więcej, są to zarówno przedmioty nowe, jak i używane, ruchome oraz nieruchome.

Do przedmiotów najczęściej branych w leasing zaliczamy m.in.:

  • samochody, w tym osobowe, dostawcze i ciężarowe
  • meble biurowe
  • maszyny rolnicze, budowlane itd.
  • sprzęt gastronomiczny, medyczny itd.
  • sprzęt IT
  • oprogramowanie

Oczywiście to tylko wybrane przykłady, gdyż w praktyce możliwości leasingu dla przedsiębiorców jest zdecydowanie więcej.

Oferta korzystnego leasingu

Firm leasingowych działa na naszym rynku sporo, a ich oferty mogą się od siebie znacznie różnić. Różne mogą być też warunki umowy leasingowej. Przedsiębiorcy, którzy chcą zdecydować się na tę formę finansowania inwestycji, powinni bardzo dobrze przeanalizować różne propozycje, zwracając przy tym uwagę zakres świadczonych usług przez daną firmę. Warto korzystać wyłącznie z renomowanych i doświadczonych leasingodawców, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że współpraca przebiegnie pomyślnie i bez zbędnych problemów.

Jedną z takich firm jest Europejski Fundusz Leasingowy z siedzibą w Toruniu, członek jednej z największych instytucji finansowych na świecie – grupy Credit Agricole. Zapewniamy usługi leasingowe dla wszystkich segmentów rynku. Oferujemy nie tylko oferty leasingu, ale również korzystne pożyczki, wynajem długoterminowy oraz factoring.