Maszyny rolnicze w leasingu? Poznaj korzyści tego rozwiązania 

Nowoczesne maszyny rolnicze nie są tanie. Nawet w dobrze prosperującym gospodarstwie rolniczym nie jest łatwo wygenerować 100 czy nawet 200 tys. zł na zakup nowego sprzętu. A przecież rozwój gospodarstwa w dużej mierze zależy właśnie od profesjonalnych maszyn. Bez nich trudno wyobrazić sobie realizację większości prac na roli. Co zatem może zrobić rolnik, który chce sukcesywnie rozbudowywać swoje wyposażenie sprzętowe, chociaż nie dysponuje wystarczającą ilością oszczędności? Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań jest leasing maszyn rolniczych, który zyskuje obecnie coraz większą popularność.

Czy leasing maszyn rolniczych to dobry pomysł?

Leasing to doskonała alternatywa dla kredytów bankowych. Jednak decyzję o leasingu zawsze warto podejmować w oparciu o indywidualną sytuację finansową oraz podatkową gospodarstwa rolnego. Tak naprawdę jest to rozwiązanie, z którego może skorzystać niemal każdy rolnik, zarówno ten początkujący, jak i prowadzących działalność od dawna. Leasing jest możliwy już od 3 miesiąca prowadzenia produkcji rolnej, dlatego też stanowi szansę nawet dla osób, które miałyby problem z uzyskaniem kredytu z banku. Niemniej koniecznie jest spełnienie kilku kryteriów formalnych. Przede wszystkim trzeba uwzględnić warunki ekonomiczne gospodarstwa rolnego, takie jak: brak zadłużenia wobec budżetu państwa (opłacone składki KRUS, podatek rolny) i określenie liczby rat leasingowych. Jeśli wszystkie najważniejsze wymagania zostaną spełnione, leasing może okazać się naprawdę korzystnym rozwiązaniem dla niejednego rolnika.

Dla kogo leasing maszyn rolniczych?

Przede wszystkim należy wyróżnić dwa typy leasingu, na które może zdecydować się rolnik: operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny jest najkorzystniejszy dla rolników, którzy chcą wziąć go po raz pierwszy i są czynnymi płatnikami VAT. Dodatkowo ich gospodarstwo nie powinno mieć strat podatkowych. Umowa leasingowa zawierana jest na dłuższy czas, co również należy wziąć pod uwagę. Jest to najlepszy sposób na sfinansowanie nowego sprzętu o wysokiej wartości, gdyż można w ten sposób zamortyzować koszty bardzo szybko, a całą „wartość sprzętu” ujmuje się we wszystkie raty.

Leasing finansowy to dobre rozwiązanie dla rolników, którzy rozliczają się na zasadach zryczałtowanego podatku, bo nie interesuje ich odpis rat leasingowych w ciężar kosztów. W tym przypadku mamy do czynienia z umową zawieraną na stosunkowo krótki okres. Na leasing finansowy powinny zdecydować się osoby, które mają możliwość wniesienia większego udziału własnego.