Leasing z dopłatą unijną? To możliwe!
Wsparcie Unii Europejskiej to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Środki pomagają w założeniu i rozwoju działalności. Na uwagę zasługują między innymi unijne dopłaty na leasing, na które można liczyć w przypadku podpisywania umowy z dostawcą maszyn, nieruchomości czy pojazdów i środków transportu. Jak to wygląda w praktyce? Kto i kiedy może skorzystać z leasingu z dopłatą unijną?
Kiedy można skorzystać z leasingu z dopłatą unijną?
Problemy gospodarcze przekładają się na kondycję finansową większości przedsiębiorstw. Właśnie dlatego przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które pomogą im zoptymalizować koszty. Jeżeli chodzi o leasing nieruchomości czy samochodu z dotacją unijną, firma musi spełnić przede wszystkim kilka warunków. Najważniejsze jest to, aby inwestycja finansowana leasingiem musi być jednocześnie kosztem kwalifikowanym w programie. Ponadto przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad opłacalnością wsparcia. W tym przypadku znaczenie może mieć:
- rodzaj dotacji (jednorazowa albo wypłacana w ratach),
- okres, na jaki zostanie zawarta umowa,
- czas, w którym będzie można korzystać z wybranego środka trwałego bez wymiany na nowe urządzenie lub pojazd.
Jak otrzymać leasing z dopłatą unijną?
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wsparcie unii, może przejść do formalności związanych z otrzymaniem dopłaty, aby skorzystać z leasingu pojazdów na korzystnych warunkach. W tym celu powinien uzyskać promesę zawarcia umowy leasingu, a następnie przygotować wniosek o dofinansowanie.
Gotowy dokument należy złożyć do właściwego urzędu, nie zapominając o zaznaczeniu chęci refundacji. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy leasingowe, a także upoważnienie firmy leasingowej do poniesienia kosztu kwalifikowanego w imieniu firmy. Ostatni etap procedury to podpisanie umowy o dofinansowanie.