Leasing sprzętu gastronomicznego – jak na nim skorzystać?
Otwarcie własnego lokalu gastronomicznego to duże przedsięwzięcie, które wymaga zainwestowania sporej sumy środków finansowych. Szczególnie drogi jest sam sprzęt gastronomiczny, bez którego nie będziemy w stanie ruszyć z działalnością. Nie każdego przedsiębiorcę stać na to, aby sfinansować niezbędne wyposażenie z własnej kieszeni, z kolei w przypadku ubiegania się o kredyt w banku trzeba spełnić określone wymagania, co także stanowi często pewne ograniczenie. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się leasing sprzętu gastronomicznego. W tym artykule wyjaśnimy, na czym on polega i kiedy warto z niego skorzystać.
Dla kogo leasing sprzętu gastronomicznego?
Teoretycznie z leasingu sprzętu gastronomicznego może skorzystać każdy, jednak w praktyce jest to rozwiązanie chętnie wybierane przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W ten sposób można uzyskać specjalistyczne wyposażenie kuchenne, a także meble czy inne sprzęty niezbędne do urządzenia lokalu.
Leasing okazuje się szczególnie pomocny dla przedsiębiorców, którzy są na początku swojej przygody z branżą gastronomiczną i tak naprawdę nie posiadają jeszcze niezbędnego sprzętu lub dysponują tylko niewielką częścią wyposażenia. Dzięki tej formie finansowania mogą otworzyć i rozwijać swój biznes.
Na czym polega leasing sprzętu gastronomicznego?
Leasing sprzętu gastronomicznego najczęściej występuje w dwóch podstawowych formach – jako leasing operacyjny lub finansowy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z czasowym przekazaniem w użytkowanie sprzętu. Leasingobiorca może korzystać z udzielonego wyposażenia, a także może wcześniej go spłacić lub zerwać umowę. Jest to chętnie wybierane rozwiązanie głównie ze względu na korzyści podatkowe (raty leasingowe można wliczyć w koszt uzyskania przychodu).
Z kolei leasing finansowy z praktycznego punktu widzenia jest dość podobny do kredytu, tylko zamiast środków finansowych leasingobiorca pożycza od firmy leasingowej niezbędny sprzęt gastronomiczny. W każdy przypadku leasingobiorca może po wygaśnięciu umowy odkupić sprzęt.