Leasing samochodów – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodu. Jest to bardzo dogodna forma użytkowania pojazd w ramach prowadzonej działalności, bez konieczności kupowania go na własność. Jednak aby leasing rzeczywiście okazał się korzystny dla leasingobiorcy, warunki umowy i wysokość comiesięcznych rat powinny być dostosowane do jego potrzeb oraz możliwości finansowych. W tym artykule podpowiemy, na jakie aspekty w umowie należy zwrócić uwagę przed jej podpisaniem.

7 kwestii, które musisz sprawdzić w umowie leasingu samochodu

  1. Przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami finansowymi transakcji. W przypadku leasingu kluczowe znaczenie ma wysokość comiesięcznych rat, wysokość pierwszej kwoty oraz oprocentowanie.
  2. Szczególną uwagę warto zwrócić na raty leasingowe. Trzeba pamiętać, że poszczególne firmy leasingowe mogą stosować różne metodologie ich wyliczania. Ważna jest nie tylko wysokość comiesięcznego zobowiązania, ale i liczba rat.
  3. W umowie może zostać określony limit przebiegu samochodu w okresie leasingu. Jeśli został wskazany, warto zastanowić się, czy jest on dostosowany do naszych potrzeb oraz jaka jest wysokość opłat za przebieg ponad ustalony w kontrakcie limit.
  4. Oprócz kwestii finansowych należy dokładnie przeanalizować ogólne warunki umowy leasingu. W warunkach mogą być wyszczególnione różne przypadki związane z użytkowaniem leasingowanego przedmiotu. Tutaj też należy szukać informacji o możliwości rozwiązania umowy oraz konsekwencji z tym związanych.
  5. Oprócz umowy leasingu zwykle otrzymujemy wspomniane wyżej warunki kontraktu leasingu, a także tabelę prowizji i opłat. Przed złożeniem ostatecznego podpisu koniecznie należy zapoznać się z każdym dokumentem w celu zweryfikowania poprawności wszystkich danych.
  6. Dokładnie musimy też sprawdzić, ile jest rat leasingu, kiedy przypada data płatności ostatniej z nich oraz kiedy mamy możliwość wykupu. Data płatności ostatniej raty powinna wypadać przed datą zakończenia polisy ubezpieczenia pojazdu.
  7. Zwykle wraz z umową leasingu oferowane są usługi dodatkowe, takie jak m.in. ubezpieczenie pojazdu, serwisowanie pojazdu, przeglądu okresowe, niekiedy nawet naprawy pojazdu w okresie trwania leasingu itp. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, z czego możemy skorzystać w ramach uiszczanych co miesiąc rat.