Leasing nieruchomości: czym jest i do kogo jest skierowany?

Dla wielu małych i średnich firm, szczególnie na początku działalności, zakup nowego lokalu, powierzchni handlowej czy magazynu to spore wyzwanie finansowe. Często ich zdolność kredytowa nie pozwala na to, aby takie przedsięwzięcie sfinansować poprzez zaciągnięcie zobowiązania w banku. Jednocześnie kwestie lokalowe są często kluczowe dla rozwoju firmy. W takich sytuacjach korzystnym rozwiązaniem może okazać się leasing nieruchomości.

W tym artykule podpowiemy, czym jest leasing nieruchomości, do kogo jest skierowany i jakie są jego najważniejsze korzyści.

Czym właściwie jest leasing nieruchomości?

Z leasingu samochodów korzysta obecnie bardzo wielu przedsiębiorców. Leasing nieruchomości jest nieco mniej popularny, chociaż stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów bankowych, a dla wielu firm jest jedyną możliwością na posiadanie własnego lokalu czy powierzchni magazynowej.

Firma leasingowa EFL zapewnia swoim klientom atrakcyjne oferty również z zakresu leasingu nieruchomości. Zasady w tym przypadku są dość podobne jak w przypadku pojazdów czy maszyn. Klient ma możliwość wyboru opcji między leasingiem operacyjnym i finansowym, wybierając rozwiązanie najlepiej dobrane do potrzeb i możliwości. Leasing operacyjny wiąże się z czynszem stanowiącym w całości koszt uzyskania przychodu (tzw. tarcza podatkowa). Wieloletnie finansowanie, od 5 do 10 lat, pozwala na równomierne rozłożenie rat leasingowych, dzięki czemu wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości nie będą stanowić tak dużego obciążenia dla budżetu firmowego. Po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca będzie miał możliwość wykupu nieruchomości, którą do tej pory użytkował. Co ważne, w leasing można wziąć zarówno nieruchomość nową, jak i z rynku wtórnego.

Zalety leasingu nieruchomości

  • Nie jest konieczna tak dobra zdolność kredytowa czy nawet kondycja finansowa firmy jak w przypadku ubiegania się o kredyt.
  • Korzystne rozliczenie podatkowe dla zakupów finansowanych leasingiem (możliwość obniżenia podstawy opodatkowania).
  • Z leasingu nieruchomością mogą skorzystać zarówno duże, jak i średnie, a nawet małe przedsiębiorstwa, które chcą prężnie rozwijać się na rynku.
  • Możliwość długoterminowej spłaty rat.
  • Możliwość wykupu nieruchomości po zakończeniu umowy leasingu.