Historia leasingu w Polsce. Skąd to się wzięło?
Obecnie jedną z najpopularniejszych form finansowania jest leasing. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia inwestorowi dostęp do dóbr bez konieczności ich zakupu. Leasing cieszy się dużą popularnością między innymi wśród osób, które marzą o nowym samochodzie, ale w danej chwili ich na niego nie stać albo po prostu chcą regularnie wymieniać pojazd na nowy bez konieczności zakupu. W dzisiejszym wpisie krótko opiszemy historię leasingu w Polsce. Kiedy się pojawił i jak ewoluował?
Kiedy i skąd się wziął leasing w Polsce?
W dzisiejszych czasach pojęcie leasingu jest bardzo dobrze znane przez większość Polaków. Wiele osób decyduje się na leasing pojazdu czy leasing nieruchomości. Nie każdy jednak wie, że do końca lat 80. taka usługa właściwie nie funkcjonowała na polskim rynku. Kluczowe kroki zostały podjęte dopiero w latach 90., które były związane ze zmianami gospodarczymi i systemowymi. Właśnie w tym okresie zmianom ulegało również prawo gospodarcze.
Początki leasingu sięgają przełomu roku 1990 i 1991. w tym okresie banki oraz prywatne grupy kapitałowe zaczęły brać pod uwagę powołanie do życia pierwszych firm leasingowych. Istotną zmianą, która wpłynęła na podjęcie takiego kroku, było zwolnienie z podatku dochodowego na 3 lata wszystkich firm, w których znajdował się kapitał zagraniczny.
Jak wyglądały kolejne zmiany?
Lata 90. były kluczowe dla rozwoju leasingu w Polsce. Na przykład w roku 1998 wyleasingowaliśmy aż 7,5 miliarda złotych. Jednak wraz z rozpoczęciem XXI wieku sytuacja uległa zmianie. Wówczas zbankrutowało kilka firm leasingowych, a banki zaostrzyły kryteria kredytowania leasingodawców. Bankructwa firm podstawiły pod znakiem zapytania przyszłość leasingów samochodów, maszyn czy nieruchomości.
Kolejna duża zmiana zaszła w 2001 roku, kiedy w kodeksie cywilnym pojawiła się definicja umowy leasingu. W kolejnych latach mogliśmy zaobserwować dynamiczny rozwój, który został zahamowany w 2008 roku. Sytuacja odwróciła się w 2013 roku, kiedy wartość udzielonych leasingów przekroczyła tą z 2008 roku. W następnych latach doszło do konsolidacji rynku, a okres dynamicznego rozwoju ponownie się rozpoczął. Dziś leasing jest jedną z częściej wybieranych form finansowania.