Fakty i mity na temat leasingu

Leasing to jedna z coraz częściej wybieranych przez przedsiębiorstwa form finansowania. Bardzo ochoczo korzystają z niej przede wszystkim firmy z sektora MŚP. Jednocześnie wraz ze wzrostem popularności powstało bardzo wiele nie do końca prawdziwych, niekiedy wręcz zupełnie mijających się z prawdą opinii na temat leasingu. W tym artykule obalamy najczęściej powtarzane mity i wyjaśniamy, jakie są fakty.

Obalamy 5 popularnych mitów o leasingu

  • MIT 1: W leasing można wziąć tylko samochody i maszyny.

Jakie są fakty? To prawda, że przedsiębiorcy najczęściej biorą w leasing samochody, ale tak naprawdę zakres tej formy finansowania jest znacznie szerszy. Obejmuje nie tylko pojazdy osobowe, ale i samochody ciężarowe, maszyny i urządzenia różnego typu (w tym m.in. medyczne, rolnicze, budowlane itd.), nieruchomości, różnego rodzaju sprzęty (w tym m.in. gastronomiczne, biurowe itd.), a nawet meble biurowe.

  • MIT 2: Leasing nie jest przeznaczony dla nowo powstających firm.

Jakie są fakty? Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku, często mają problem ze znalezieniem środków na sfinansowanie zakupu niezbędnych sprzętów, pojazdów czy maszyn. Bardzo często nie mają szans na kredyt w banku. I w takich właśnie przypadkach doskonałym rozwiązaniem okazuje się dla nich właśnie leasing. Wiele ofert leasingowych jest skierowanych właśnie do początkujących przedsiębiorców. Niekiedy można starać się o uzyskanie leasingu wraz z pierwszym dniem działalności.

  • MIT 3: Podczas ubiegania się o leasing nie jest sprawdzany BIK i KRD.

Jakie są fakty? W większości przypadków leasing można uzyskać znacznie łatwiej niż kredyt w banku. Wielu przedsiębiorców uważa więc, że wpisy na ich temat w BIK czy KRD zupełnie nie mają znaczenia. Tymczasem nawet przy leasingu może zostać sprawdzona twoja historia kredytowa. Przedsiębiorcy z kiepską historią kredytową również mogą uzyskać leasing, chociaż wówczas trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia nieco wyższego wkładu własnego lub uzyskania poręczenia innej firmy. Zdarzają się przypadki, że leasingodawcy nie sprawdzają zupełnie KRD czy BIK, jednak jest to stosunkowa rzadkość na rynku.

  • MIT 4: Przedmiot w leasingu nigdy nie będzie twoją własnością.

Jakie są fakty? To prawda, że w okresie spłaty rat leasingowych przez okres wyznaczony w umowie leasingobiorca ma pełne prawo do użytkowania danego przedmiotu, nie będąc przy tym jego właścicielem. Jednocześnie rodzajów leasingu jest kilka, a warunki umowy mogą być różne. Wiele z nich zakłada możliwość tzw. wykupu danego przedmiotu przez leasingobiorcę po zakończonym okresie leasingu. Co więcej, w przypadku leasingu finansowego leasingobiorca może automatycznie stać się właścicielem przedmiotu po upłynięciu czasu wyznaczonego w umowie.

  • MIT 5: Z leasingu mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorstwa.

Jakie są fakty? To prawda, że z leasingu korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy. Jednocześnie osoby fizyczne również mają możliwość ubiegania się o leasing. Mowa tutaj o leasingu konsumenckim, który jest bardziej dostępny i prostszy w uzyskaniu niż standardowy kredyt bankowy.