Od czego zależy rata leasingu?

Wiele firm kupując samochodów lub czy maszynę do swojej działalności decyduje się na wzięcie leasingu. Zakup nie obciąży nadmiernie budżetu, a w dodatku można negocjować go tak, by miesięczne zobowiązanie było dopasowane do możliwości firmy. Co wpływa na wysokość raty leasingowej i jak ją można zmniejszyć?

Wysokość raty

Wysokość raty zależna jest od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim od wartości leasingowanego pojazdu lub maszyny, okresu finansowania, a także wysokości opłaty własnej i opłaty wykupu. Do raty doliczane są też odsetki, których wysokość zależy od określonej firmy leasingowej i tego, jak oszacuje wiarygodność swojego klienta. Czasami do raty doliczane są też różne dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenia lub koszty serwisowe. Jak więc można dopasować wysokość raty do możliwości firmy?

Jak obniżyć ratę?

Sposób na obniżenie raty leasingu jest kilka. Pierwszym z nich jest ustalenie opłaty wstępnej na wyższym poziomie. Firma, która oferuje nam leasing, przy wyższej opłacie wstępnej ponosi mniejsze ryzyko, w razie gdybyśmy nie spłacali swojego zobowiązania. To sprawia, że może nam ona zaoferować korzystniejsze oprocentowanie rat. Gdy wpłacamy większą opłatę wstępną, automatycznie też zmniejsza się kwota całego zobowiązania, rata więc staje się niższa. Drugim pomysłem na obniżenie raty leasingowej może być wydłużenie czasu trwania umowy. Jeśli całe zobowiązanie podzielimy na 24 spłaty (dwuletnia umowa), rata będzie o wiele wyższa, niż gdybyśmy podpisali umowę czteroletnią. Warto to przemyśleć. Na obniżenie wysokości raty może mieć też wpływ wysokość wykupu. Tradycyjnie wynosi ona 1%, aby wykupująca pojazd osoba prywatna miała do zapłacenia jak najmniej podatków. Podobnie jednak w przypadku opłaty wstępnej, warto podnieść kwotę wykupu, by wysokość rat była mniej dotkliwa dla firmy.

Oferty firm leasingowych

Przed ubieganiem się o leasing, warto zasięgnąć opinii o leasingodawcy, który nas interesuje. Prężnie działające firmy oferują swoim klientom korzystne oprocentowanie i maksymalnie ułatwiają większość procedur. Są też skłonne do negocjacji i mogą pozwolić sobie na elastyczność, dzięki czemu ich klienci otrzymują leasing o parametrach dopasowanych od ich możliwości.